Sayfalar

23 Temmuz 2006 Pazar

İstanbul Boğazı, İstanbul
Ne Zaman Gittik? Her İstanbul gezisinde, yazı ve fotoğraflar Temmuz 2006


Neler Okuduk? İstanbul şehrinin Avrupa ve Asya yakasını birbirinden ayıran 30 km uzunluğundaki su yolu dünyadaki en önemli boğazlardan biri. İstanbul'a dünyanın ilk ve tek iki kıtasını birleştiren şehri olma özelliğini sağlıyor. En dar yeri Bebek ile Kandilli arasında yaklaşık 120 m genişliğinde. Marmara Denizi ile Karadeniz arasında su geçinin sağlandığı boğaz üzerinde Fatih Sultan Mehmet (1986) ve Boğaziçi Köprüleri (1973) iki yaka arasında karayolu taşımacığı için kullanılmakta.


Neler Gördük? Boğaz hatları vapuruna binip her iki yakadaki iskelelere zikzag çizerek yapılan yolculuğun tadına doyum olmadı. Boğaz gece ayrı bir güzel, gündüz ayrı. Kıyılardaki yalılar, saraylar, tarihi binalar en güzel deniz yolcuğunda görülebilir. Köprülerin altından geçerken insanın içi ürperiyor, nasıl yapılmış bu yapılar diye. Kız Kulesi'nden Dolmabahçe Sarayı'na, hisarlardan kavaklara uzanan bu gezi İstanbul'a gelince olmazsa olmazlardan. Hatta şansınız varsa yunuslarla bile karşılaşabilirsiniz.


Gideceklere Öneriler: Eminönü, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar'dan boğaz hattı vapurlarını yakalayabilirsiniz. Yaz akşamları müzikli boğaz hattı gezisine katılabilir veya pazar günleri piknikli hattı tercih edebilirsiniz. Ortaköy'den başlayan mehtap turları da bir başka seçenek. Denize sigara izmariti atan olursa ikaz edebilir, martıları simitle besleyebilirsiniz.Hiç yorum yok: