Sayfalar

31 Mayıs 2009 Pazar

Etna &Taormina, Sicilya


Ne Zaman Gittik? Mayıs 2009

Neler Okuduk? Taormina, Catania havaalanına bir saat uzaklıkta. Messina bölgesinin en turistik yeri. Yaz konserlerine de ev sahipliği yapan Antik Yunan Tiyatrosu, en önemli tarihi mekan. Sadece yayalara açık Corso Umberto 1 üzerinde ev yapımı limon sabunundan, dizaynir mücevherlere kadar herşeyi bulabilirsiniz. Etna manzaralı meydanları nefes keser, deniliyor. Tabii ki Sicilya'ya gelmisken Etna'yi; Avrupa'nın en büyük aktif volkanını görmemek olmaz.

Neler Gördük? Taormina'nın en turistik yer olmasının nedenini, gördüğünüzde siz de anlayabilirsiniz. Ünlü alışveris caddesi Corso Umberto 1 sonundaki meydanda saatlerce oturup vakit geçirebilirsiniz. Taormina'da güneş battıktan sonra her sokak her köşe, bara diskoya dönüşüyor. Gece hayatı Mayıs için bile hayret vericiydi. Taormina'ya gelip de Castelmola'ya uğramamak olmaz imiş. Zorlu bir tırmanış da, lokal otobüsler de sizi oraya çıkartır. Küçük bir dağ kasabası olan Castelmola'da kaleye vardığınızda enfes uçsuz bucaksız deniz manzarası sizi bekliyor. Bir zamanlar tepelerin arasından süzülüp yerleşim yerlerine dek inen alev rengi lav akıntılarının şimdilerde kuru simsiyah taşları üzerinde yürümek, eski kraterler etrafında dolaşmak tüylerinizi diken diken edecek. Kuzeyden ve güneyden Etna'ya çıkış var. Guneyi daha turistik, Zafferania Etnea üzerinden fünikülere binerek daha yüksek kraterlere ulaşabilirsiniz; kuzeyi ise daha cok trekkingciler tercih ediyor.
Neler Yedik & İçtik? Limoncello deniler limondan yapma alkollü içecek ve badem şarabı tadına bakılmasi gerekenler arasında. Cannoli (krema, krem peyniri ve meyveli) ve koni şekilli Arancini (dışı kızarmış pirinç, içi sebze veya tavuk ile doldurulmuş) Sicilya'ya has lezzetlerin başında geliyor. Deniz ürünleri fazla olmasına rağmen burada dondurma ve pizzanın tadı bir başka güzel.
Gideceklere Öneriler: Taormina sahiline yürüyerek inip Isola Bella adlı minik adasini gezip fünikülerle yukarı çıkmanızı tavsiye ederiz. Hediyelik eşya için önerimiz, seramikten yapma tabaklar. Etna'da hava şartları sahile göre daha çetin olduğundan (1900m) iyi bir çift ayakkabı ve yağmurluksuz gitmeyin. Lav taşından yapma eşyalara dokunmak ve lav toprağında yetişen üzümlerden üretilen Etna Rosso kırmızı şarabını tatmak hayat boyu bir kez karşınıza çıkacak bir şans.Harita

Hiç yorum yok: