Sayfalar

15 Mart 2012 Perşembe

Zürih Hayvanat Bahçesi, İsviçre
Ne Zaman Gittik? Mart 2012

Neler Okuduk? 1929'da kurulan hayvanat bahçesinde 300 türden fazla 2200 hayvan bulunmaktaymış. Zurichbergstrasse'de bulunuyor ve 6 numaralı tramvayın son durağında. Masoala Rainforest denilen bölüm Madagaskar iklimi, bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri baz alınarak hazırlanmış ve toplanan bağışlar Madagaskar yağmur ormanlarının korunması için kullanılıyormuş. 365 gün ziyaretçilere açık.

Neler Gördük? 8 aylık bebeğe özellikle değişik hayvan türlerini göstermeye çalıştım. Açık havada gezinirken maymunların çığlıkları ve oyunlarını, fillerin hortumlarıyla kendilerini tozlamalarını, erkek aslanın uyuyan dişi aslanlar çevresinde ağır ağır gezinmesini, penguenlerin heykel gibi dakikalarca kıpırdamadan durmalarını, develerin gürültülü tartışmalarını, leyleklerin yuvadan yuvaya atışmalarını, keçilerin nasıl beslendiğini, domuzların çamura bulanmalarını, çocukların oyun parklarında koşturmalarını gördük. Masoala Rainforest'ta ise, Madagaskar'a ait türde dev ağaçlar, bitkiler, şelale, dev kaplumbağalar, yanımızdan yürüyen lemur, tropikal kuşlar gördük.

Neler Yedik? Neredeyse her adım başı bir büfe, piknik yeri veya restoran var. Çoğu ziyaretçiler çocuklarıyla piknik yapıyordu. Ben Penguenleri izlerken nutella ve muzlu krep yemeyi tercih ettim bebeğim uyuyorken. Bebek için de önceden hazırladığım yiyeceklerini bir piknik yerinde yedirdim. Zürih'te ise etin her çeşidi güzel, isteyene at eti bile var Eisenhoff'da masanızdaki tuğla üzerinde pişen. Zeughauskeller ise şiş, patates tabağı ve dekoru için denenmeli.

Gideceklere Öneriler: Havanın güneşli olduğu bir günü seçin. Şehir merkezinden 6 numaralı tramvay sizi oraya götürür. Araç park yerleri mevcur. Öğleden sonra çok sayıda çocuk ziyaretçi oluyor, öğleye dek sakin. Masoala yağmur ormanı bölümünü gezerken sıcaklayabilirsiniz, katlı giyinmenizde fayda var. Her adım başı tuvalet, bebek bezi değiştirme yeri mevcut. Giriş parasına Masoala'yı da gezebiliyorsunuz. Gün gün ve saat saat programı burada; http://www.zoo.ch/xml_1/internet/en/application/d401/d2085/f2086.cfm


Hiç yorum yok: