Sayfalar

30 Nisan 2012 Pazartesi

Twin Peaks, San FranciscoNe Zaman Gittik? Nisan 2012

Neler Okuduk? San Francisco merkezindeki 280 metre yüksekliğinde iki tepeden oluşur. Avrupalılar'ın kıtayı keşfinden önce Ohlone yerel halkı av takibi yapmak için kullanmış bu tepeleri. 18. yüzyılda gelen İspanyollar bu tepeleri 'Breasts of the Indian Maiden' diye adlandırmışlar ta ki 19. yüzyılda Amerikalılar  Twin Peaks (İkiz Zirve) olarak yeniden isimlendirene dek. Batı kesimi sis ve güçlü Pasifik rüzgarlarını alırken doğu tarafı daha ılık ve güneşli olurmuş.

Neler Gördük? Gün doğumunun en güzel izlendiği yer San Francisco'da. Şehri kuşbakışı görüp neresi nere diye anlamak için gidilmesi mecbur iki nokta. Heryer ve sis olmadığı zamanlar Alcatraz ve  Golden Gate Köprüsü de görülebiliyor. Şehirden 20 dakika araba mesafesinde. Şehrin sokaklarında sıcaktan bunalırken, bu tepelerde güçlü bir klima esiyordu sanki üzerimize.

Neler Yedik? Eskiden ilaç yaparlarmış bu tepelerden toplanan otlarla. Şimdilerde çeşitli çalı meyveleri yetişiyor ikliminden ötürü. Birkaç piknik yapan vardı manzaraya karşı. Dondurmacılar, sosisçiler, sandviç tarzı yiyecek satan büfeler var tepede aç ve hazırlıksız giderseniz.

Gideceklere Öneriler: Aracınız varsa mutla bu panoramik manzarayı görmek için gidin. Park yeri sorunu olabilir; ama beklemeye değer bu paha biçilmez manzara için. Hem de ücretsiz! Yürüyerek tırmanabileceğiniz gibi bisiklet de kiralayabilirsiniz tabii sağlığınız yerinde ve idmanlıysanız. Yaz ortasında bunaltıcı bir hava da olsa üzerinize bir ceket hatta bere veya şapka alın rüzgardan ötürü. Sis olmayan bir günü veya saati tercih edin ki görüntünüz açık olsun.Hiç yorum yok: