Sayfalar

25 Haziran 2012 Pazartesi

Empire State Binası, New York CityNe Zaman Gittik? Haziran 2012

Neler Okuduk? 1799 yılında 2600 Amerikan Doları karşılığında alınmış ilk sahibi tarafından binanın arsası. Üzerine otel inşa edilmiş ta ki 1930'da General Motors'un da sahibi satın alıp Empire State Building'i yapmaya karar verene dek. İnşaasında 3000 kişi çalışmış ve Mart ayında temeli atılan yapı Kasım ayında tamamlanmış 1930 yılında. 1961 yılında Lawrance A. Wien 65 milyon dolar karşılığında binayı satın almış. 2002 yılındaysa toprak sahibi Peter L. Malkin binanın tümünü satın alarak hem yönetimini hem de sahipliğini yapmaya başlamış. 381 metre yüksekliğindeki 102 katlı binanın kulesi önemli günlerde özel ışıklandırmalarla aydınlatılıyormuş. Bu aralar Londra'daki 2012 Olimpiyatları nedeniyle ülkelerin bayrakları rengine bürünüyormuş. 11 Ağustos gecesi de Türkiye bayrağı renklerinde ışıklandırılacakmış Kuzey tarafı.

Neler Gördük? Dünyanın en popüler gözlem binasının 110 milyon ziyaretçisi arasında biz de varız artık. Gece gidip görmeyi seçtik gündüz yerine. Bir uçtan diğer uca ışıl ışıldı her yer. 360 derece döndük kule etrafında; bir yönü esti rüzgardan duramadık, diğer yönünde sıcakladık. Birçok filme konu olan (King Kong, Sleepless in the Seattle gibi) binaya girip çıkmamız en azından bir saatimizi aldı. Gündüz ziyaretler daha uzun sürebiliyormuş. Asansörler süper hızlı doğal olarak. Bebeklisinden yaşlısına birçok insan gördük 102. katta. Ayrıntılı gezimiz bu linkte.

Neler Yedik? Binada lobide yeme/içme yeri var. Çantalarınız güvenlik nedeniyle didik didik aranıyor girişte. Girişin yan tarafında restoran ve bar mevcut. Yukarıda yeme/içme imkanı yok.

Gideceklere Öneriler: Sabah 8'den sabah 2'ye dek gezilebiliyor yılın 365 günü. En az yoğunluğun olduğu zaman sabahlarıymış. Yanınızda ceket bulunsun. Hava ne kadar sıcak olursa olsun yukarıda rüzgar sizi bezdirebilir. Fotoğraf makinesi ve varsa tripodununuzu alın. Gece giderseniz Times Square ışıklarının dansını izleyin. Geziniz için en az bir saati ayırın. Farklı bilet kategorileri var, gitmeden önce araştırın.Hiç yorum yok: