Sayfalar

30 Eylül 2006 Cumartesi

Stonehenge, İngiltere
Ne Zaman Gittik? Eylül 2006


Neler Okuduk? Dünyanın en ünlü ve en eski dairesel yerleşmiş taşlarıdır. Tarihçilere göre, M.Ö. 2000-2500 yıllarından beri taşlar dik olarak durmaktadır. 1986'dan itibaren Unesco'nun dünya mirasları listesinde yeralmaktadır. Arkeologlar şu an araç park yeri olarak kullanılan bölgede M.Ö. 8000 yıllarına ait taşlar bulunduğunu öne sürmekte. Niçin inşa edildiği konusunda henüz kesin bir açıklama olmamasına rağmen, dinsel törenler veya bilimsel gözlemler için kullanıldığı varsayılmakta. Üç fazda inşa edildiği ve bu üç fazın toplamda 30 milyon saatten daha fazla sürede oluşturulduğu tahmin edilmekte. 20.yy'da taşlar düşmeye başladığından dolayı turistlerin taşlara yaklaşması engellenmiş ve düşen taşlar planlara sadık kalınarak yerlerine monte edilmiş. Adına festivaller düzenlenen bölgede bugünlerde arkeologlar yeni bir fikir ortaya atmış, bölgenin eskiden mezarlık olarak kullanıldığına dair.


Neler Gördük? Gezimiz sırasında bölgeyi UFO'ların sıkça ziyaret ettiğine dair inanışlar olduğunu duyduk. Açıkçası gerçekten tam UFO'lar için biçilmiş kaftan :) Farklı saatlerde farklı ışıkta çekilen fotoğraflarıyla dünyanın en çok fotoğrafı çekilen taşları olsa gerek. Taşlar etrafında tam bir tur atabildik. Gerçekten yıllardır nasıl ayakta kalabildikleri bizi hayrete düşürdü; ama bir zamanlar gökyüzü tanrısına kurban verilen yer olması inanışı da tüylerimizi diken diken etti.


Gideceklere Öneriler: Londra'dan trenle veya tur otobüsleriyle kolayca ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürmekte. Tur otobüsleri farklı birkaç bölgeye de gittiğinden dolayı turistler için daha uygun olabilir. Araç parkından itibaren epey yürüme mesafesi var taşların olduğu bölgeye. Ben de her ışıkta fotoğrafını çekmek istiyorum diyorsanız 3 km uzaklıktaki Wiltshire'da konaklayabilirsiniz.


İşte otel listesi ve ayrıntılı bilgi:http://www.stonehenge.co.uk/


Hiç yorum yok: