Sayfalar

30 Eylül 2006 Cumartesi

Roma Banyoları, BathNe Zaman Gittik? Eylül 2006


Neler Okuduk? Dünya mirası kentlerden biri. Bölgedeki ilk tapınak Keltler tarafından 46 derece sıcaklıktaki suyun kaynağına inşa edilmiş, Romalıların bölgeyi işgalinden sonra kaynak meşe ağacı kazıklarından örülü bir duvar ile çevresi sarılarak havuz haline getirilmiş ve drenaj yapılarak Roma banyolarının inşa edildiği şehir merkezine dek su taşınmış. 6. veya 7. yüzyıllarda, kaynaktaki suyun etrafındaki duvarları yuttuğu öne sürülmekte. Banyolar 18yy.'a kadar şifalı sularıyla hastalıklar için kullanılmış, hatta kente ismini vermiş (bath=banyo) ve 1897'den itibaren halka açılarak şehrin turist çekmesini sağlamış; fakat banyolar kullanıma kapatılmış çünkü sudan alınan örneklerde beyin iltihabı yapan mikroorganizmalara rastlanmış.


Neler Gördük? Resimlerdeki gibi tek bir havuz bulunmadığını, küçük küçük odalarda onlarca havuz olduğunu ama odalardaki havuzların kurumuş olduğunu gördük. Arnavut kaldırımı sokaklarında yerel dükkanların, özellikle sabun satanların, vızır vızır işlediklerini, nehirlerinden temiz sular akan bu kentin çoğunlukla yaşlı bir nüfusu olduğunu ve vakitlerini nehir kenarında parklarda gazete okuyarak geçirdiklerini, turistlerin şehri hareketlendirdiğini gördük.


Gideceklere Öneriler: Batı İngiltere'de Londra'ya 160km uzaklıkta bulunan Roma Banyoları (The Roman Baths), Londra'dan kalkan otobüs ve tren seferleri ile rahatlıkla gezilebiliyor. Haftasonları müthiş bir kalabalık var. Gelmişken hava da güzelse Horseworld'ü ya da Beckford's Tower'ı da gezebilirsiniz. Hatta aracınız varsa deniz kıyısına da bir bakın deriz.


Daha da bilgi isterim derseniz; http://www.romanbaths.co.uk/


Hiç yorum yok: