Sayfalar

8 Nisan 2007 Pazar

Canterbury Katedrali, Kent


Ne Zaman Gittik? Nisan 2007

Neler Okuduk? Unesco'nun dünya mirası olarak koruması altındaki Canterbury bölgesinde M.S 597 yılında St Augustine tarafından kurulan katedralın orijinali hala toprağın altında bulunmakta. 1067'deki yangından sonra yenilenen katedralin camları 12yy'dan kalma. Başpiskopos Thomas Becket öldürüldükten sonra tapınak haline gelmiş olan bu yerde Kral Henry IV ve eşinin de mezarlarının muhafaza edildiği bir hac yeri. Üstelik Ortaçağ'dan beri ülkenin en çok ziyaret edilen katedrallerinden biri.

Neler Gördük? Hem dikey gotik tarzda, hem de İngilizler tarafından inşa edilen ve hala ayakta duran ender yapılardan biri. Çok geniş bir alana yayılmış olması ve eski kalıntılarının bile bahçede korunması hoşumuza gitti. Çatısındaki yüzlerce kuşun aynı anda havalanıp tekrar konmasını görünce korku filmleri için mükemmel bir mekan dedik. Bizim gittiğimiz tarih Easter'a denk geldiği için daha çok ziyaretçisi vardı ve sürekli ayinler yapılmaktaydı. Bahçesine girer girmez mum kokusunu almamak imkansız.

Gideceklere Öneriler: Katedralin açık olduğu günleri ve saatleri kontrol etmeden gitmeyin. Bahçesinde oturup kuşları gözlemleyin. Merdivenlerinden çıkın, her odasına dalın, bakın. Bahçesindeki okulu gezin. Başpiskoposun öldürülmesi dahil, çeşitli hikayelerin anlatıldığı ve canlandırıldığı Canterbury Tales'e de mutlaka uğrayın. Canterbury Londra'ya göre çok değişik ve güzel bir kasaba, her sokağını dolaşın. Biz doyamadık ve ilgili yazısını da ekleyeceğiz en kısa zamanda.

Çok çok merak edenlere: http://www.canterbury-cathedral.org/

Harita

Hiç yorum yok: