Sayfalar

16 Ocak 2007 Salı

Limmat Nehri, Zürih
Ne Zaman Gittik? Ocak 2007

Neler Okuduk? Zürih kentinin etrafında kurulduğu nehir 35km boyunca taşıdığı suyunu Zürih Gölü'ne dökmektedir. Nehirden on hidroelektirik santrale eşdeğer güç üretilmektedir. (Böylece neden şehirde gökyüzünün kablolarla kaplı olduğunu ve tramvay ve otobüslerin neden elektrikle çalıştığını anlamış olduk.) Old City denilen dar sokakların ve eski binaların çevrelediği yerleşim yeri şehrin en merkezi bölümüdür. 16yy.da tamamlanan Grossmünster, camları Marc Chagall tarafından tasarlanan Fraumünster ve Zürih'in en eski aynı zamanda Avrupa'nın en geniş saatinin bulunduğu St. Peter kiliseleri şehrin tarihini yansıtmakta.

Neler Gördük? Bakınca dibi görünen berrak bir nehrin, şehir merkezinden geçip de nasıl bu kadar temiz kalabildiğini gördük. Şehirdeki küçük havuzlarda insanların yüzlerini çekinmeden yıkadığı, kışın kuğuların, yazın insanların yüzdüğü nehri hayranlıkla seyredip, halkı ve yöneticilerini kıskanıp takdir ettik. Modern bir köy olan bu şehir vızır vızır işleyen dakik tramvayları ve kamu görevlilerine gerek kalmayan düzenliliği ile gönlümüzü fethetti. Bir polis bile görmedik geceleri bile

Gideceklere Tavsiyeler: Şehir merkezi yürüyerek gezilebilecek kadar küçük. Bahnhofstrasse Caddesi marka ve pahalı alışveriş dükkanları ile ünlü. Lindenhof'da piknik yaparken şehrin içinden şehri kuşbakışı izleyebilir, Neider-und Oberdorf'da gece hayatına karışabilirsiniz. Tramvaylarda ve bazı trenlerde geçerli 24 veya 72 saatlik biletlerden alıp sınırsız yolculuk yaparken bazı müzeleri de o biletler sayesinde ücretsiz gezebilirsiniz. Swiss National Museum, Clock and Watch Museum vs...Hiç yorum yok: