Sayfalar

25 Aralık 2005 Pazar

Belfast, Kuzey İrlanda


Ne Zaman Gittik?
Aralık 2005

Neler Okuduk? Kuzey İrlanda'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Gemi yapım yeri olarak ün yapmış, hatta 1912 yılında Titanik burada inşa edilmiş. Ulster Üniversitesi, İrlanda'nın en büyük üniversitesi. Aynı zamanda sanat ve dizayn açısından Birleşik Krallık'ta önemli bir yere sahip. Giant Ring adlı tarihi bölge 5000 yıl öncesinin izlerini taşımakta, 18.yy'da at yarışlarına ev sahipliği yapmış olan tarihi bölge şimdilerde turistik gezi ve piknikler için ideal. Belfast Kalesi denizden 400 feet yükseklikte muhteşem bir manzaraya sahip taş yapısı ile 12.yy sonlarında inşa edilmiş ve varlıklı ailelere ev sahipliği yapmış, ancak 1988 yılında müze haline getirilerek halka açılmış.

Neler Gördük? Şimdiye dek gittiğimiz en kuzeydeki şehir. Kış olmasından dolayı gündüzün kısalığını gördük. İlk dikkatimizi çeken, insanlarının cana yakınlığı ve yardımseverliği oldu. Bir de tabi başta oldukça izor anladığımız ama sonunda kulağımıza daha melodik ve hoş gelmeye başlayan İrlanda aksanını dinledik. Şehir merkezinde Christmas telaşı içerisinde bir yandan da dünya tatlarının satıldığı meydan marketlerinde koşuşturan insanları izledik. Hatta onlara katıldık. Şehrin daha da kuzeyinde bir müzeye çevrilmiş kalenin (bir şato demek daha doğru olur) yamaçlarında kısa yürüyüşler yaptık. II. Dünya Savaşı sırasında halkın şehirden kaçarak gizlendiği ve güzelim şehirlerinin bombalanışını izlediği mağaraları uzaktan gördük.

Gideceklere Öneriler: Mümkünse kışın gitmeyin. Bu mevsimde hava öğleden sonra 3:00 gibi kararmakta. Sabah ise ancak 10:00 civarında ilk ışıkları görebildik. Tarih meraklıları için Belfast City Hall ve Belfast Kalesi çekici gelebilir. Tabiat düşkünleri şehirden yanlızca 1 saat uzaklıktaki bir çok doğal güzelliği deneyebilir. Ayrica geceleri otelinize gitmeden ya da aksam yemeğinden sonra birer Guinness yudumlayacaginiz sayısız bar (pub) bulacağınızı da unutmayın.


Hiç yorum yok: