Sayfalar

7 Haziran 2007 Perşembe

Arundel Kalesi, West Sussex


Ne Zaman Gittik? Haziran 2007

Neler Okuduk? 1000 yıllık geçmişe sahip olan Kale'nin asıl sahipleri Norfolk Dükü ve ailesidir. Sivil savaş yıllarında harabeye dönen büyük bir kısmı, 1817 yılında orjinaline sadık kalınarak baştan inşa edilmeye başlanmış ve 1900 başında tamamlanarak elektrikli ve merkezi ısıtmalı ilk yapı olarak tarihte yerini almış. Kraliçe Victoria ve ailesinin üç günlük ziyereti için 2 sene öncesinden odaların baştan yaratılmış olması ise Arundel'in dedikodusu. Kale sınırları içinde Fitzalan Şapeli de düklerin ve ailelerinin mezarlığı olarak kullanılmakta.

Neler Gördük? Arun nehri kenarından başlayan ve çok geniş alana yayılan bahçelerin tümünü göremedik; ama kalenin zindanlarını, nakış ve resim odalarını, sivil savaş yıllarının canlandırıldığı gözetleme odalarını, muhteşem kütüphanesini, kraliçenin kaldığı yatak odasını, kıymetli hediyelerini ve antikalarını, kulelere çıkan daracık merdivenleri gördük. Nasıl geçiyorlarmış o dar koridor ve merdivenlerden inanılmaz birşey? Kalede şimdiye kadar yaşamış herkesin portresi vardı ve şu anki nesillerinin, torunlarının günümüz şartlarında fotoğraflarını görmek garip geldi. İngiltere'de krallık ve bağlı soyluluklar da hala devam etmekte.

Gideceklere Öneriler: Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Arundel küçük bir kasaba, kalınacak yer olarak bakmayın. Nehir kıyısında yürüyüş yapabilir, gölde kayıkla gezebilirsiniz. Haftasonları Kale bahçesinde çeşitli aktiviteler de yer alıyor. Bize yırtıcı kuşlar denk geldi; akbabadan, kartala, atmacadan şahine başımızın üzerinden uçmayan kuş kalmadı.Hiç yorum yok: